Zmiany w limicie płacenia zbliżeniowo

Bypetrmamonovich

Zmiany w limicie płacenia zbliżeniowo

W 2018 szykuje się przełom. Została wydana zgoda od Narodowego Banku Polskiego na zwiększenie limitu płatności limit zbliżeniowych, dla których nie trzeba będzie podawać kodu PIN. Nowy limit wynosić będzie 100 złotych. Posiadacze kart, które zostały wydane na terenie Polski  – posiadających logo Mastercard lub Maestro będą mogli korzystać z nowego limitu już od II kwartału 2019 roku.

Jak to wygląda teraz?

Na chwilę obecną limit transakcji wykonywanych kartą zbliżeniową bez podawania numeru PIN wynosi 50 złotych. Transakcje dokonywane zbliżeniowo, powyżej tej kwoty wymagają od jej właściciela podania numeru PIN. Limit 50 złotych został ustanowiony w Polsce w 2007 roku, kiedy do użytku weszły pierwsze karty zbliżeniowe. Od tamtego czasu nie dokonywano zmian w tym temacie.

W wielu innych państwach limity płatności zbliżeniowo są zdecydowanie większe, a dodatkowo postanowiono je podnieść. We Francji oraz Irlandii limit płatności wynosi 30 euro – czyli około 130 złotych. W Wielkiej Brytanii jest to kwota 30 funtów – czyli około 145 złotych. Również w państwach środkowowschodniej części Europy kwoty te są większe niż w Polsce. Dla przykładu na terenie Litwy jest to 25 euro (czyli około 105 złotych), a na Słowacji 20 euro (około 85 złotych).

NBP zgadza się na wyższe limity

Na początku roku Visa i Mastercard zwróciły się do NBP z wnioskiem o zwiększenie limitu transakcji bez konieczności podawania kodu PIN. Mastercard taką zgodę otrzymało. Limit płatności, gdzie nie będzie konieczności podawania kodu PIN zostanie zwiększony zgodnie z oczekiwaniami klientów i wynosić będzie 100 złotych. Wniosek został złożony w wyniku zaobserwowania średniej wartości transakcji zbliżeniowych, które w 2017 roku przekroczyły 50 złotych, a tym samym średnia wartość była wyższa o ponad 3 razy niż w 2010 roku. Z wyników można zaobserwować, że Polacy coraz częściej decydują się na większe zakupy i płatności zbliżeniowe, które przekraczają ustanowiony limit. Blisko 66% transakcji kartą, które przekraczają 50 złotych, jest realizowana właśnie zbliżeniowo – z wpisywaniem na terminalu kodu PIN.

Płatności zbliżeniowe coraz popularniejsze w Polsce

Sposób płatności zbliżeniowej w Polsce rozwija się niezwykle szybko – dzięki temu nasz kraj jest w gronie liderów z tego rodzaju płatności. Jak pokazują badania przeprowadzone przez Mastercard, z funkcji płatności zbliżeniowych Polacy korzystają aż 20 razy częściej niż ich zachodni sąsiedzi Niemcy.

About the author

petrmamonovich administrator