Jak skutecznie oszczędzać wodę i ograniczać wydatki?

Bypetrmamonovich

Jak skutecznie oszczędzać wodę i ograniczać wydatki?

W naszych domach i mieszkaniach mamy osobiste „pożeracze” pieniędzy. To standardowo prąd, gaz, woda, ogrzewanie oraz wszelkie usługi komercyjne, czyli pewnego rodzaju luksus, za który płacimy co miesiąc i to całkiem sporo. Często regulujemy comiesięczne opłaty z automatu i nie zastanawiamy się nad ich wysokością, a szkoda, bo często można tu znaleźć spore oszczędności dla domowego budżetu.

Przykładem może być woda. Wyobraźcie sobie, że w prosty sposób możecie zaoszczędzić co miesiąc przynajmniej 50 zł. To może niewiele, ale w skali roku to już 600 zł za samą wodę, a szacuje się, że poczynienie oszczędności w każdym wymienionym zakresie może nam dać nawet 3600 zł w ciągu roku. Przy takich kwotach chyba warto poświęcić więcej uwagi temu problemowi.

Świadomość domowników

Aby rozpocząć oszczędzanie wody konieczna jest odrobina edukacji. Jeśli mieszkasz sam, sprawa jest prosta. Czytasz, przyswajasz, zmieniasz nawyki i już, potem tylko liczysz oszczędności. Gorzej, jeśli domownikami są dzieciaki. Tu konieczna jest domowa narada, a potem żmudne wdrażanie i egzekwowanie nowych zachowań od siebie i innych domowników.

Podstawy:

 •         Zakręcanie wody. To niby oczywiste, ale dzieci wiele razy zapominają o zakręcaniu wody, kiedy już skończą mycie.
 •         Oszczędne mycie. Dobrym nawykiem jest zakręcanie wody kiedy myjemy zęby lub mydlimy się pod prysznicem.
 •         Mała ilość kosmetyków myjących. Kiedy użyjemy zbyt dużej ilości szamponu lub żelu pod prysznic, wtedy potrzebujemy o wiele więcej wody, żeby to wszystko spłukać. Kosmetyki, których obecnie używamy są zwykle bardzo wydajne i wystarczy użyć niewielkiej ilości, aby skutecznie umyć włosy lub całe ciało.
 •        Gospodarowanie naczyniami. Często używamy naczynia w nieprzemyślany sposób, a tym samym zużywamy więcej wody do ich umycia. Higiena przede wszystkim, ale czy na pewno trzeba użyć czystą szklankę do każdej porcji napoju w ciągu dnia?
 •       Ekonomia prania. Dzisiejsze pralki mają funkcje eko, z których warto korzystać. W oszczędzaniu wody pomaga na przykład stosowanie funkcji „1/2 wody”. Są też pralki nowej generacji, które same dobierają ilość wody do wielkości wsadu. Sami też możemy postarać się lepiej i ekonomiczniej dzielić pranie.
 •         Stan techniczny. Oszczędzanie wody nie będzie nigdy efektywne, jeśli w domu mamy kapiące krany, nieszczelne rurki i urządzenia w złym stanie technicznym. Konieczny jest tu przegląd, wymiana uszczelek lub całych baterii, a z czasem pralki i zmywarki na nowszy, ekonomiczny i sprawny egzemplarz.

Przykładów i możliwości jest zdecydowanie więcej, te wymienione to taki podstawowy elementarz. Tak naprawdę można wymyślić sporo sposobów na oszczędzanie wody, a im więcej potrzeb, tym więcej pomysłów. Podsuwamy kilka rozwiązań, które zmniejszają zużycie wody:

 •         Perlator założony na końcówkę kranu,
 •         Prysznic zamiast kąpieli w wannie,
 •         Zraszacze w ogrodzie,
 •         Wyściółka z kory utrzymująca wilgoć w ziemi,
 •         Zbieranie deszczówki,
 •         Baterie jednouchwytowe (tzw. mieszaki) zamiast tradycyjnych kurków.

Wystarczy odrobinę chęci i można znacznie podreperować domowy budżet. A za uzyskane w ten sposób pieniądze można sfinansować np. jakąś atrakcję, wyjazd czy nowy sprzęt dla całej rodziny jako nagrodę za konsekwentne oszczędzanie wody.

About the author

petrmamonovich administrator