Chcesz kupić mieszkanie ale boisz się zadłużenia. Czy słusznie?

Bypetrmamonovich

Chcesz kupić mieszkanie ale boisz się zadłużenia. Czy słusznie?

Niemal każdy człowiek marzy o swoim kącie, o własnym mieszkaniu lub domu. Niestety realia są takie, że mało kto może sobie pozwolić, by kupić je za gotówkę. W takiej sytuacji przydatne są pożyczki i kredyty, dzięki którym można spełnić swoje marzenia. Wiele osób jednak obawia się kredytu na kilkadziesiąt lat. Pytanie tylko, czy jest to słuszna obawa.

Dlaczego warto wziąć kredyt na własne mieszkanie?

Banki co roku udzielają tysiące kredytów, z których większa część przeznaczona jest na sfinansowanie mieszkania lub domu. Tego typu kredyty to zobowiązanie na dwadzieścia lub trzydzieści lat. Jest to poważna decyzja – nic dziwnego, że wiele osób obawia się jej. Są jednak argumenty, które przemawiają za kredytem bankowym na zakup mieszkania. Wystarczy obliczyć, ile miesięcznie potencjalny kredytobiorca wydaje na wynajęcie mieszkania. Średnio dwupokojowe mieszkanie w większym mieście kosztuje 1600-1800 zł. Często dochodzą do tego jeszcze rachunki. Łącznie jest to więc wydatek około 2000 – 2400 zł. Biorąc pod uwagę, że w gospodarstwie domowym pracują dwie osoby i zarabiają więcej niż podstawowa pensja w Polsce, mimo wszystko na opłaty związane z mieszkaniem przeznaczają praktycznie jedną, całą pensję. W skali roku jest to więc kwota 24 – 28 tysięcy złotych, które przeznaczane są mieszkanie nienależące do nas. Pozwalamy komuś na tym zarobić – ale tak naprawdę sami na tym tracimy.

Wyobraźmy sobie sytuację, że kupujemy własne mieszkanie – decydujemy się na kredyt. Ta sama opcja – mieszkanie dwupokojowe z dobrym połączeniem komunikacyjnym. Jest to koszt około 280 – 300 tysięcy złotych. Przeznaczamy 1600 złotych, które płaciliśmy za wynajem na ratę kredytu. W roku spłacamy około 20 tysięcy złotych – czyli po około 15 latach mieszkanie przechodzi na naszą własność.

Kredyt nie powinien więc przerażać zwłaszcza młodych osób, które ewentualnie w razie niepowodzenia mogą przenieść się do rodziców i wynająć mieszkanie. Oczywiście nie jest to komfortowe rozwiązanie – ale w takim przypadku, w momencie przejściowych problemów finansowych – kredyt tak naprawdę spłaca się sam.

Czy jest więc powód, by obawiać się kredytu? Wydaje się, że nie ale jak wiadomo jest to indywidualna decyzja każdego człowieka.

About the author

petrmamonovich administrator